کلاستر چیست؟

کلاستر چیست ؟ کلاستر(خوشه) مجموعه ای از سرور های فیزیکی هستند که به طور هماهنگ باهم یک نرم افزار را اجرا می کنند به معماری به کار رفته برای این کار کلاسترینگ گفته می شود.
در این معماری داده ها همزمان بر روی چند سرور پیاده سازی می شوند و  همگام سازی(replication) مداوم روی آن ها انجام می شود و حتی درصورت بروز مشکلات احتمالی این قابلیت وجود دارد که تمامی داده ها با مهاجرت خودکار بر روی سایر سرور ها انتقال یابند. درنتیجه این هماهنگی ضمن افزایش چشمگیر سرعت بارگذاری اطلاعات، حفاظت از داده ها با اطمینان خاطر بیشتری انجام خواهد شد. با پیاده سازی صحیح کلاسترینگ علاوه بر اینکه داده ها تحت تاثیر بروز مشکلاتی که ممکن است بر روی سیستم عامل یک سرور پیش آید قرار نمی گیرند، احتمال قطع شدن سرویس دهی در اثر آسیب و یا خرابی سخت افزاری یکی از سرور ها به صفر می رسد و توزیع متوازن ترافیک شبکه بین تمامی سرور ها باعث استفاده بهینه ار منابع تمامی سرورها می شود.
وقتی حرف از پیاده سازی داده ها بر روی تمام سرور های یک ست کلاستر می زنیم، منظور این نیست که مثلا اگر داده ای روی سرور۱ پیاده سازی شد، همان داده عینا روی سرور ۲ نیز ذخیره شده باشد. بلکه داده ها با توجه به سناریویی که حین پیاده سازی کلاستر اعمال شده بر روی سروری که اولویت بالاتری دارد ذخیره می شوند و اینکه داده های بعدی روی کدام یک از سرور های موجود در کلاستر پیاده سازی شوند، توسط کلاستر تشخیص داده می شود.
مبنای تشخیص کلاستر برای انتخاب سرور ها در وهله اول به اولویت سرورها و در مرتبه دوم با توجه به مشغول بودن آن ها و نیز میزان منابع مصرفی و منابع باقی مانده در هر سرور تشخیص داده می شود. نهایتا باید ذخیره سازی و پردازش داده ها روی سرور ها صورت پذیر که بار و ترافیک به طور متوازن در تمام منابع کلاستر پخش شود.
هنگام پیکربندی سرور ها در قالب کلاستر، علاوه بر تنظیم آی پی بر روی تک تک سرور ها(جهت برقراری ارتباطشان با یکدیگر) می بایست یک آی پی هم رنج با سرورها بر روی خود کلاستر نیز تنظیم شود. به همین خاطر است که سایر کامپیوترها برای ارتباط با سرورها به جای ارتباط مستقیم با خود سرورها ابتدا از طریق این آی پی به کلاستر متصل می شوند سپس از داخل کلاستر به سمت سرور مربوطه و ماشین مجازی ساخته شده بر روی آن هدایت می شوند.

مهم ترین ارمغان کلاسترینگ

 

‘load balancing است که موجب بهبود سرعت پردازش و درنتیجه افزایش کارایی سناریو خواهد شد.
Clustering حتی می تواند با جایگزین کردن یک هاست به جای هاست یا سروری که به طور غیر قابل پیش بینی و یا حتی عمدی  Failover شده، امنیت را برای data به همراه بیاورد.
انتقال اطلاعات بر روی منابع یک هاست دیگر به جهت تعمیر و عیب یابی مشکلات آن در کوتاه ترین زمان و بدون نیاز به خاموش کردن سرور اتفاق می افتد. نکته ای که باید بدان توجه داشت این است که معمولا هنگام پیاده سازی cluster از یک shared storage به عنوان فضایی برای “ذخیره سازی” داده ها استفاده می شود که خارج از کلاستر قرار گرفته است. سرور های قرار گرفته در کلاستر سایر منابعی همچون ramو cpu و ..  را تامین می کنند.
همچنین می توان بر روی کلاستر ماشین های مجازی ساخت. بنابرین در زمان مهاجرت بر ماشین های مجازی قرار گرفته روی یک سرور بر روی سرور دیگر خود داده ها انتقال پیدا نی کنند و صرفاً ماشین مربوطه منابع لازم برای انجام پردازش های خود را از طریق هاست دیگری که در کلاستر قرار گرفته است تامین می کند.
فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

66 − = 60