تفاوت POP3 و IMAP

در این مطلب می خواهیم شما را با تفاوت POP3 و IMAP آشنا سازیم.

Post Office Protocol یا به اختصار POP که آخرین ویرایش آن با نام POP3 شناخته شده است. این پروتکل جزء پروتکل های دریافت ایمیل بوده و ایمیل ها تنها از طریق آن به نرم افزارهای ایمیل انتقال داده شده و پس از آن، اتصال برنامه با میل سرور قطع می گردد و تغییراتی که بعد از دریافت ایمیل در نرم افزارهای مربوطه (مانند outlook) برروی آنها اعمال می گردند هیچ تاثیری برروی ایمیل های متناظر موجود برروی میل سرور نخواهند داشت. در اصل پروتکل POP3 یک پروتکل یک طرفه می باشد.

از آنجا که این پروتکل قابلیت همگام سازی با سرور ایمیل را ندارد لذا استفاده از این پروتکل برای ایمیل اکانت هایی که قرار از چندین سیستم و یا توسط چند نفر به صورت همزمان مورد استفاده قرار بگیرد، امکان پذیر نیست چرا که اولین کانکشن POP3 توسط سیستم یا فردی که به ایمیل اکانت مربوطه دسترسی دارد، باعث می شود تا تمامی ایمیل های خوانده نشده به سیستم مربوطه انتقال یافته و در نتیجه در کانکشن بعدی توسط سیستم یا فرد دوم ایمیل های قبلی قابل دریافت نمی باشند.

ذکر این نکته ضروریست که به جهت کاهش فضای اشغال شده در سرور ایمیل، امکان تنظیم این پروتکل در نرم افزارهای ایمیل به جهت حذف ایمیل های دریافت شده (در همان لحظه و یا چند روز بعداز دریافت) از روی میل سرور وجود دارد.

Internet Message Access Protocol یا به اختصار IMAP یکی دیگر از پروتکل های دریافت ایمیل می باشد که این پروتکل برخلاف POP3 یک پروتکل دو طرفه است. IMAP قابلیت همگام سازی مناسبی را ارائه می نماید لذا برای ایمیل اکانت هایی که قرار است هم در نرم افزارهای ایمیل و هم به صورت دسترسی از طریق وب میل مورد استفاده قرار بگیرند، گزینه ای کاملاً مناسب است. همچنین با استفاده از این پروتکل می توان از یک ایمیل در چند سیستم مختلف بدون مشکل استفاده نمود.

منبع : parsnafe.com

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

+ 27 = 31