وب سرور Nginx چیست ؟

این وب سرور Open Source و یا متن‌باز است. وب سرور Nginx در سال ۲۰۰۴ معرفی شده و با توجه به قابلیت مقیاس‌پذیری (event-driven) آن، بر مبنای استفاده هم‌زمان از منابع سرور استوار بوده است. این وب سرور قابلیت هندل کردن بیش از ۱۰۰۰۰ کانکشن هم‌زمان با کمترین میزان مصرف حافظه را دارد. این وب سرور (Nginx/PHP۵-FPM) بر روی سرورهای اشتراکی پیاده‌سازی نمی‌شود اما بهترین انتخاب برای سرورهای مجازی با حافظه محدود است.

وب سرور Nginx خود یک وب سرور مستقل است و فقط به‌عنوان یک پروکسی معکوس مقابل آپاچی محسوب نمی‌شود. این وب سرور مد یکپارچه برای PHP ندارد و نیاز است با استفاده از سرور جداگانه PHP-FPM مثل PHP۵ ارتباط برقرار کند.

سایت‌هایی با ترافیک بالا که با وب سرور nginx اجرا شده‌اند می‌توان به Facebook, Instagram Netflix, WordPress, Intel, CNN اشاره کرد. سیستم‌عامل‌های unix ,windows، mac از nginx پشتیبانی می‌کنند.

مشکل Nginx:

این وب سرور با فایل htacess و همچنین کنترل پنل‌های مختلف سازگاری ندارد. البته ممکن است از نظر برخی افراد این مورد مشکل محسوب نشود و برای آن راه‌حل‌های مختلفی وجود داشته باشد.

nginx به دلیل دستی بودن و مشکل بودن تنظیمات و کانفیگ، به‌راحتی مورد استفاده قرار نمی‌گیرد. البته بعضی از کنترل پنل‌های هاستینگ نظیر دایرکت ادمین، تدابیری را جهت نصب اتوماتیک آن اتخاذ نموده‌اند. پس از وب سرور apache این وب سرور است که اقتصادی و مقرون‌به‌صرفه است و به همین دلیل به دومین وب سرور محبوب از نظر کاربران اینترنتی تبدیل شده است.

 

منبع : مجله خبری هاست ایران

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

44 + = 53