پیشتازان آینده

بر اساس یادداشت سردبیر مجله Fortune نوامبر ٢٠١٨

گرچه گاهی با پیش بینی هایی که در گذشته از آینده داشته ایم، احتمالا با همان نتایجی که پیش بینی کرده بودیم روبرو نمی شویم. گاهی پایین تر از برآورد و گاهی بالاتر از برآورد گذشه رخدادهایی را از سر می گذرانیم. ولی شگفتی این جاست که رخدادهایی رخ می دهند که پیش بینی نمی کردیم و یا انتظار نداشتیم رخ دهند.

یادداشت سردبیر در مجله Fortune در شماره نوامبر ۲۰۱۸ به جریاناتی می پردازد که منتظرش نبودیم رخ دهند.
شرکت ها و بنگاه های اقتصادی در جهان امروز به دستاوردهایی چون ساده سازی، خطایابی، افزایش سرعت در نقل و انتقالات و حرکات ابزارها و توسعه ابزارهای چند کاره ای رسیده اند که در ردیف پیش بینی های هوش مصنوعی نبود.

هوش مصنوعی قرار بود کارهای شگرف دیگری را به سرانجام برساند.

مبارزه با پولشویی و تقلب

اکنون بانک هایی چون HSBS و Danske Bank در حال استفاده از بهترین روش های مبارزه با پولشویی و تقلب در اعطای اعتبارات و جذب مشتریان هستند. نابودی وام دهندگان مسکن، در حال حاضر به عنوان یکی از مبانی تعیین نرخ نکول مورد استفاده قرار می گیرد. ابزار جدید نکول را به صفر می رساند!

میزان عاطفه و احساسات کسانی را که استخدام می کنید بدانید

شرکت هایی چون Vodafone,، Nielsen و Unilever در شناسایی عواملی چون حساسیت های اجتماعی و عاطفی در افراد متقاضی استخدام از ابزارهایی جدید استفاده می کنند.

طراحی معجزه گر

شرکت سازنده Airbus در طراحی پارتیشن های داخلی هواپیمای A320 به یک ابزار جدید دست یافته است که وزن هواپیمای جدید را نسبت به مدل قبلی تا ۵۰ درصد کاهش می دهد.

کوبوت ها

خودرو سازانی چون BMW و BENZ نیز عقب نماندند. آن ها یک پدیده جدید را به نام cobots به میدان آورده اند. این نام از عبارات collaborative robots بر گرفته شده است. یعنی روبوت های همکار با انسان.

تکه ای در بدن

بانک سرمایه گذاری سوئیس اخیرا با شرکت IBM و یک استارت آپ نیوزیلندی به یک پدیده عجیب در حال رسیدن هستند. ابزاری با هوش مصنوعی به نام FaceMe که انگار ترکیبی از دیجیتال و عضوی از بدن انسان است. ابزاری که مشتری را لمس می کند و تعاملی فراتر از تعامل انسانی برای مشتری به همراه دارد. انگار تکه ای از گوشت بدن شماست.

فکر نکنید که کار فقط به روبوت ها ختم شده است. حالا با فراتر از روبوت ها روبرو هستیم. تعداد ۲۵ کسب و کار در حال تبدیل شدن به کسب و کارهای مجهز به هوش مصنوعی هستند.

موج دوم هوش مصنوعی تولید مخازن داده های اینترنتی است. یعنی ذخیره سازی بسیار وسیع تر برای ذخیره داده ها.

منتظر سنسورهایی باشید که در خودرو های هوشمند نصب و علاوه بر توانایی دیدن و شنیدن، احساس هم دارند!

آنچه که گفته شد دستاوردهای بیش از انتظار هوش مصنوعی است که در حال اجرایی شدن هستند.
با ورود هوش مصنوعی به کسب و کارها، ساختار رقابت، استراتژی، امور مالی، حساب پس دهی، کنترل، تخلف، راستی آزمایی و مدیریت دگرگون خواهند شد. دگرگونی که اکنون نمیتوان به راحتی در باره آن سخن گفت.

محمد هادی موقعی

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

83 − = 78