گوگل آنالیتیکس چیست ؟

گوگل آنالیتیکس یکی از بهترین ابزارها برای تحلیل وب سایت ها است که به صورت رایگان توسط شرکت گوگل ارائه شده است. توسط گوگل آنالیتیکس هر مدیر وب سایتی می تواند اطلاعات بسیار ارزشمندی را از ترافیکی که وارد سایتش می شود به دست بیاورد. اطلاعاتی که می تواند هر کسب و کار آنلاینی را به کلی متحول کند که در ادامه بیشتر در موردش صحبت خواهم کرد.

رایگان بودن گوگل آنالیتیکس باعث شده است تا خیلی ها استفاده از این ابزار ارزشمند و کامل را به دیگر ابزارها ترجیح دهند. استفاده از google analytics تا حدودی برای هر کسی آسان است. حتی اگر زیاد هم به زبان انگلیسی تسلط نداشته باشید و یک وبمستر معمولی باشید می توانید از گوگل آنالیتیکس برای بررسی و تحلیل سایت خود استفاده کنید.

جالب است بدانید گوگل آنالیتیکس در بین کاربران ایرانی با نام های گوگل آنالیتیک، گوگل آنالیز و گوگل آنالیتیکز هم نام برده می شود.

در این مقاله قصد دارم در مورد اینکه چگونه می توانیم از گوگل آنالیتیکس استفاده کنیم صحبت کنم. البته تحلیل ها در google analytics بسیار زمان بر است و نمی شود در یک مقاله تمام آن ها را بیان کرد ولی این مقاله تا حدودی به شما کمک می کند تا با نحوه کار کردن و استفاده از گوگل آنالیتیکس آشنا شوید.

خیلی از دوستان هنوز که هنوزه کار با گوگل آنالیتیکس را بلد نیستند و همین باعث شده است تا از این ابزار ارزشمند هرگز استفاده نکنند. پس اگر مشتاق هستید تا از گوگل آنالیتیکس استفاده کنید ولی نمی دانید چه طور؟ با من تا انتهای این مقاله همراه باشید.

چرا باید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنیم؟

قبل از هر چیز پاسخ دادن به این سوال برای همه ما مهم است. چرا باید از گوگل آنالیتیکس استفاده کنیم؟ پاسخ به این سوال شاید خیلی پیچیده نباشد. به طور کلی هر وب سایتی نیاز به یک تحلیل گر قوی دارد. هیچ وب سایتی بدون تحلیل و بررسی ترافیک ورودی اش نمی تواند موفق باشد. البته این برای کسب و کارهای اینترنتی واقعی و هدفمند صادق است.

منظورم این است که شاید گوگل آنالیتیکس برای یک سایت دانلود فیلم یا موزیک چندان کارایی نداشته باشد! ولی برای یک فروشگاه اینترنتی مسلما کاربردهای بسیاری خواهد داشت.

اکثرا افرادی که از گوگل آنالیتیکس استفاده می کنند بیشتر برای این است که بازدید روزانه یا ماهانه سایت شان را چک کنند. فکر می کنند گوگل آنالیتیکس فقط برای بررسی ترافیک سایت کاربرد دارد. ولی باید بدونید که اصلا اینطور نیست! گوگل آنالیتیکس فراتر از تصورات این افراد است. همانطور که قبلا هم گفتم google analytics اطلاعاتی را در اختیار شما قرار می دهد که توسط آن می توانید کسب و کارتان را به کلی متحول کنید.

برخی از اطلاعاتی که گوگل آنالیتیکس در اختیار شما قرار می دهد :

چند نفر از سایت شما دیدن کرده اند؟

چه کسانی و از کجا وارد سایت شما شده اند؟

مخاطبان تان بیشتر در چه زمان هایی به سایت شما سر می زنند؟

مخاطبان تان بیشتر به چه موضوعاتی علاقه دارند؟

بیشتر مخاطبان شما خانم هستند یا آقا؟ میانگین سنی شان چند است؟

کاربران سایت شما بیشتر موبایلی هستند یا دسکتاپی؟

کاربران سایت تان دقیقا چه کار می کنند؟ از کجا وارد می شوند و به کدام صفحات می روند؟ و از کدام صفحات خارج می شوند؟

چقدر در جذب مخاطب و وفادار کردن شان موفق بوده اید؟

ترافیک ورودی سایت شما بیشتر از چه جاهایی بوده است؟

هدفمندترین ترافیک سایت تان از چه جاهایی تامین شده است؟

برای بازدهی بیشتر، بهتر است بیشتر روی چه منابعی تمرکز کنید؟

بررسی کمپین های ایمیلی، تبلیغات کلیکی و گوگل ادوردز به صورت حرفه ای

آیا محتوای سایت شما برای مخاطبانتان جذاب بوده است؟

صفحاتی که بیشترین بازدید را داشته است کدامند؟

کاربران فعال سایت شما چند درصد از کل کاربرانتان را تشکیل می دهند؟

کاربران تان بیشتر چه عبارات و کلماتی را در سایت تان جست و جو می کنند؟

کاربرانی که از سایت شما خرید کرده اند از کجا آمده اند؟ و چه ویژگی هایی دارند؟

بررسی سرعت سایت و راه حل هایی برای افزایش سرعت سایت

و بسیاری از موارد حرفه ای دیگر که بررسی آن ها موجب می شود بتوانید به طور کلی ترافیک هدفمند بیشتری را جذب کنید و در نهایت کسب و کارتان را متحول کنید. البته در ادامه به دیگر موارد هم اشاره خواهم کرد.

همانطور که متوجه شدید اطلاعاتی که گوگل آنالیتیکس در اختیارتان قرار می دهد اطلاعات بسیار ارزشمندی است. تحلیل و بررسی داده ها همیشه مهم بوده است و کمک بسیاری به کسب نتایج بهتر می کند. هر مدیر وب سایتی برای رسیدن به موفقیت های بیشتر باید همیشه از یک تحلیل گر قوی استفاده کند. چه چیزی بهتر از google analytics ؟

اگر شما هم جزء افرادی هستید که هنوز از google analytics استفاده نمی کنید پیشنهاد می کنم همین حالا روی سایت تان فعالش کنید تا با تحلیل داده هایی که در اختیارتان قرار می دهد بعد از مدتی بهترین نتایج را مشاهده کنید.

 

منبع : همیار وب

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب