نرخ پرش یا Bounce Rate چیست؟

نرخ پرش یا Bounce Rate به تعداد نفراتی که وارد سایت شما شده اند و سپس پس از دیدن یک صفحه از وب سایت شما از آن خارج شده اند گفته می شود . فرض کنید که تعداد ۱۰۰ بازدید کننده وارد سایت شما شده اند و ۷۰ نفر از آن ها پس از دیدن یک صفحه از سایت شما خارج شده اند. در این صورت نرخ پرش یا Bounce Rate شما برابر با ۷۰ درصد خواهد بود. مدیران وب سایت ها همواره سعی می کنند که نرخ پرش یا Bounce Rate را به حداقل نرخ ممکن برساند تا بتوانند از وب سایت خود حداکثر بهره برداری را انجام دهند. هر میزان که نرخ پرش شما بالاتر باشد این مساله برای شما آشکارتر می شود که سایت شما جذابیت کمی برای مخاطبین دارد و باید سریعا به فکر این باشید که عواملی که باعث کاهش درصد Bounce Rate می شود را در وب سایت خود انجام دهید .

اما چه عواملی بر روی نرخ پرش سایت شما تاثیر گذار است :

  • سرعت لود شدن وب سایت : فرض کنید که بازدید کننده سایت شما برای اولین بار می خواهد از وب سایت شما دیدن نماید اما سرعت لود شدن آن به قدری پایین است که بازدید کننده نمی تواند سایت شما را مشاهده کند و یا زمان زیادی سپری می شود تا سایت شما لود شود . مسلما برای این بازدید کننده دیگر سایت شما معنایی نخواهد داشت و به سرعت از وب سایت شما خارج شده و از وب سایت های جایگزین شما استفاده خواهد نمود .
  • گرافیک وب سایت : جلوه بصری سایت شما نیز می تواند تاثیر بسزایی در افزایش یا کاهش نرخ پرش داشته باشد. بازدید کننده در صورت مواجه با یک سایت زیبا و کاربر پسند مسلما تمایل بیشتری دارد که از صفحات دیگر سایت شما بازدید نماید و در آن جستجو نماید. بازدید کننده در صورت مواجه به یک سایت با جلوه بصری قدیمی و زشت مسلما تمایل بسیار کمی خواهد داشت تا از صفحات دیگر وب سایت شما بازدید نماید.
  • فرض نمایید برای وب سایت خود تبلیغاتی را به صورت بنر در وب سایت های دیگر انجام داده اید و در بنر تبلیغاتی خود مواردی را ذکر نموده اید. حال بازدید کننده از طریق بنر تبلیغاتی یا شیوه های دیگر تبلیغاتی شما وارد وب سایت شما شده و با محتوای غیر مرتبط مواجه می شود. پس از مواجه کاربر با مواردی که انتظار آن را نداشت مسلما این بازدید کننده پس از مشاهده صفحه مربوطه به سرعت از وب سایت شما خارج خواهد شد و نرخ پرش سایت شما را افزایش خواهد داد. بنا براین در صورتیکه می خواهیم بازدید کننده ای را به وب سایت خود جذب کنیم حتما در تبلیغات خود ار موارد مربوط به وب سایت خود استفاده نمایید.

اما چگونه می توان نرخ پرش یا Bounce Rate را محاسبه نمود ؟

یکی از بهترین ابزارهایی که با استفاده از آن می توانید نرخ پرش را مشاهده نمایید Google Analytics است که از گزارش های دقیق آن می توانید استفاده نمایید.

فیسبوک توییتر گوگل + لینکداین تلگرام واتس اپ کلوب